Turgut Uyar Sözleri Ve Şiirleri

0 6

Turgut Uyar ikinci yeni akımının edebiyat dünyasına kazandırdığı en büyük ozanlardan bir tanesidir.  Naif ve hüzünlü çocukluğunun ona kazandırdığı en büyük yeti yazmaktır. Kim bilir belki de bu yeteneğini hiçbir zaman fark edemeyecek ve bizleri şiirlerinden kısa sözlerinden her daim mahrum bırakacaktı. Bugün sizler için Turgut Uyar sözleri derledik. Kısa anlamlı sözleri paylaşabilmeniz dileğiyle.

 Benim için vazgeçmek öyle kolay değildi. Sen kaygısızca uyurken ben bu balkonda senin yerine bile neleri oldurmaya çalıştığımı izah edemem.

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım, Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından, Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından, Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar, Şu aranıp duran korkak ellerimi tut, Bu evleri atla bu evleri de, Göğe bakalım.

Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur… Herkes seni sen zanneder. Senin sen olmadığını bile bilmeden, Sen bile. Seni ben geçerken, Derim ki, Saati sorduklarında; Onu ”O” geçiyordur.

Senin bir yönün var, Orada durur yaşarım…

O çiçek açmamışsa, mevsimi sen değilsindir.

Ben nasıl olsa sarhoş olurum, Başımda, gözlerimde iliklerimde sevda, Ne şarap ne rakı bu başka, Hiç bir şey benzemiyor AŞK’a…

Ben sevmezsem, Seni sevmek, Kimselerin elinden gelmez…

Herkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorum, Hırsızlar polisler açlar toklar uyusun, Herkes uyusun bir seni uyutmam bir de ben uyumam, Herkes yokken biz oluruz biz uyumayalım, Nasıl olsa sarhoşuz nasıl olsa öpüşürüz sokaklarda, Beni bırak göğe bakalım

Şimdi otobüs gelir, biner gideriz, Dönmeyeceğimiz bir yer beğen, başka türlüsü güç, Bir ellerin bir ellerim yeter belleyelim yetsin, Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat, Durma kendini hatırlat, Durma göğe bakalım.

Turgut Uyar Sözleri Ve Şiirleri
Turgut Uyar Sözleri Ve Şiirleri

Ey gönül! Şimdi Sorarım Sana, Hangi Aşk Daha Büyüktür? Anlatılarak Dile Düşen mi, Anlatılmayıp Yürek Deşen mi?

Zamansız gelme elim kolum dağınıksa sarılamam!

Toprak sevdiklerimizi aldığı için mi böyle güzel kokar?

Eylül toparlandı gitti işte Ekim falan da gider bu gidişle

Ve oturuldu bir takım şeyler söylendi. İmla kurallarıyla mutsuzluk üstüne.

Özenle soyduğum şu elma söyle şimdi kimindir? Özenle ne yapıyorsam bilirsin artık senindir.

Yüz dilde seni seviyorum desen ne fayda. Bir dilde adam gibi sevmedikten sonra.

Her kadın hoşlandığı adamın soyadını aldığında nasıl durur diye içinden söylemiş ya da bir yerlere yazmıştır.

Biri kurbağa öper biri yüzyıllarca uyur biri 7 cüceyle yaşar biri kuleye kapatılır. Bir masal prensesi olsan bile kadınlık zor.

Cümbür cеmааt аşkа аbаnıyoruz.

“Dünya ne kаdаrdır” dedim. “Mavi kаdаr” dedi.

Nе o beni kandırmıştı. Nе ben onu bаştаn çıkarmıştım. İkimizdе bildiklеrimizin ötеsinе, bulduklаrımızın üstünе çıkmаk istemiştik. Bir noksanlığı var sanıyorduk bütün olаnlаrın belki. Ama аslındа bütünlüklеrimizе bаhаnеydik.

Senin duvarların var, ben o duvarları yıkamam, aşamam; ben o duvarları daha fazla çiçeklerle süsleyemem; kabullendim, bana hiç çözülmeyeceksin.

 

Bir insan birini yalnızken hatırlıyorsa sevmemiştir, ansızın aklına getirip yalnızlaşıyorsa. İşte o zaman sevmiştir.

Tahammül gerek, özlem iyice arsızlaştı.

Nasıl bir his biliyor musun? Oda çok geniş ama sığamıyorsun, bak kapı orada ama çıkamıyorsun, pencere açık ama nefes alamıyorsun.

 

Turgut Uyar sözlerinin burada sonuna geldik. Tıpkı Turgut Uyar’ın en şaşalı yıllarında, hayatının baharında bu dünyadan ayrılışı gibi, dahasını merak ettiğimiz şiirlerini Turgut yazmadan biz okumadan geçip giden yılların yarım kalmışlığı ile biz de yazımızın sonuna geldik. Şiirle sevişen adamın şiirleri ile…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.