Bilge Sözleri

0 1

Yaşama dair söylenen sözler vardır ismine bilge sözleri dediğimiz. Kimi bir kitap sayfasında not edilmiş kimi ise romanın satır aralarına kaydedilmiş. Kitap sözleri arasından bize gülümseyen bilge sözleri hakkında hazırladığımız bu yazımızı keyifle okumanız dileğiyle

Kendinizi tanımlama çabalarını bırakın ve başkalarının hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeyin. Çünkü sizi tanımladıklarında, yalnızca kendilerini sınırlarlar. Bu da onların problemi.

Eckhart Tolle

İnsanlığın başına gelen en büyük kötülük, insanların aslında yanlış olan kimi şeylerin doğruluğundan kesinlikle emin olmasıdır.

Bertrand Russell

Mutlu olmak için, içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir an olduğuna karar vermek için, beklemekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur. Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar, bazıları daha alçakta. Oysa mutluluk insan boyu hizasındadır.

Konfüçyüs

Ben samimiyetsizliğin her halini en çıplak haliyle görmüşken, kimse benden polyanna kılığına girmemi beklemesin. İnsanlara tanıdığım şans kadar benden gidenleri bir ben bilirim. Her adım attığımda ve her el uzattığımda, zor günlerinde yanında olduğum insanların nasıl bana sırt döndüğünü bir ben bilirim. Artık dünyamın merkezine kendimi koydum. Bu halime bencillik diyenler, zamanında kendilerini adam yerine koyduklarımdır. Sırtımdan vurduklarında hissettiğim acıyı bir ben bilirim. Beni bilen böyle bilsin. İster saygı duysun bana, ister silsin. Kendi yolumda nasıl yürüyeceğimi kimseler bana söylemesin. Varacağım yeri Allah, duracağım yeri ise bir ben bilirim.

Uğur Gökbulut – Bu Ayrılık Da Benden Olsun

Bazen dur diyorum kendime dur yeter artık. Bırak insanların eğrisini düzeltmeyi eksiğini tamamlamayı her durumda hep anlayışlı olan taraf olmayı herkese liman olmak fedakarlığı ile nereye kadar ki sen tüm fırtınaları tek başına atlatmışken halen için bir durulup bir coşarken ve yüzündeki o acı tebessümü kimse umursamazken sen niye umursuyorsun ki herkes iyi olmanın yolunu bulur nasıl olsa sende kendi yoluna yürü henüz gücün varken…!

Uğur Gökbulut

Bilge Sözler

Bilge Sözleri
Bilge Sözleri

Kitap sözleri arasından fırlamış ve tarihe uzunca not düşmüş bilge sözleri ile yazımıza devam ediyoruz. Gerçeklik, onur ve yaşam mücadelesine dayalı bilge sözler zaman geçse de değerini asla yitirmez.

Bir gerçekliğin belirsiz, kavranamaz ve istikrarsız olması, onun var olmadığı anlamına gelmez.

Amin Maalouf

Hissetmediğin yaraya dokunma. İçtenlikten uzak her türlü şefkat, ilgi, ve sevgi karşındaki insanı sadece biraz daha yaralar. Çünkü acı çeken bir insan, Samimiyetin sahtesini de Gerçek dostun gölgesini de anında hisseder.

Uğur Gökbulut

İyilik ve kötülük kavramlarını aklından çıkarma, başkalarının sözleri, eylemleri seni etkilemesin. Modern dünyanın göz alıcı yapaylıkları seni bozmasın. Yalın ve düz bir yaşam sür, zenginin sarayına da, yoksulun kulübesine de gönül rahatlığıyla, açık alınla gir.

Rabindranaht Tagore

İntihar eden insan, bilinçli ya da bilinçsiz çevresini suçlar. “Beni anlamadınız, bana yardım etmediniz” der. Onu sevenler de, kendilerini sorgular. “O gün şöyle demeyecektim, şu gün onu aramam gerekirdi.”.. İntihar edenler, yalnız kendilerini değil, onları sevenleri de öldürür. Kaldı ki, kendini öldürmek kolaydır, asıl zor olan, binbir felâket arasında, rezil olmadan yaşamaktır.

Mina Urgan

Sen hergün köşebaşlarında yırtık urbanla, kirli ellerinle avuç açan, sefil insan. İnanki birbirimizden farkımız yok. Sen belki tüm yaşamınca dilenecek, beklediğin beş kuruşu birisi vermezse, ötekinden isteyeceksin. Ama ben, tüm yaşamım boyunca, bir kez dilendim, acımasız bir kalbin sevdası ile alevlendim. Öylesine boş, öylesine açık kaldı ki elim, yemin ettim bir daha dilenmeyeceğime.

Victor Hugo

 Gerçek aşk seçici değildir. Tıpkı güneş ışığının seçici olmaması gibi. Güneş tek bir insanı seçip daha fazla aydınlatmaz.

Eckhart Tolle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.